Podmienky prepravy zdravotne postiihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou

02.06.2011 08:36

 

Podmienky prepravy zdravotne postihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou

Podľa nariadenia 1371/2007 „Zdravotne postihnutá osoba“ alebo „osoba so zníženou pohyblivosťou“ je každá osoba, ktorej pohyblivosť pri využívaní dopravy je znížená pre akékoľvek fyzické postihnutie (poškodenie orgánov zmyslového vnímania alebo pohybového ústrojenstva, trvalé alebo dočasné), duševné postihnutie alebo poškodenie, alebo iný dôvod postihnutia, alebo v dôsledku veku, a ktorej situácia si vyžaduje primeranú pozornosť a prispôsobenie služieb, ktoré sú k dispozícii pre všetkých cestujúcich jej potrebám.
Spoločnosť môže takúto osobu prepraviť (prípadne aj so sprievodcom) vo vlakoch, v ktorých sú radené špeciálne vozne s kupé pre zdravotne postihnuté osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou, vrátane upraveného sanitárneho zariadenia. Tieto vlaky sú označené v Cestovnom poriadku Železníc Slovenskej republiky symbolom imobilného cestujúceho na vozíku. Vo vybraných vlakoch so špeciálnymi vozňami sú radené zdvíhacie hydraulické plošiny.

 Podmienky a spôsob objednávania prepravy ZPO/OZP

ZPO/OZP má možnosť sa o podmienkach prepravy vo vlaku informovať prostredníctvom Kontaktného centra (KC). Informácie o podmienkach prepravy, vrátane kontaktu na KC, sú zverejnené na každej stanici prostredníctvom informačných vývesiek alebo na www.slovakrail.sk. Na neobsadených staniciach sa nachádza informácia o najbližšej stanici, v ktorej bude ZPO/OZP poskytnutá pomoc pri nástupe a výstupe do a z vlaku.
ZPO/OZP  si uplatňuje požiadavku na prepravu a na poskytnutie pomoci písomne alebo telefonicky najneskôr 48 hodín pred jej uskutočnením v KC, v rezervačnom  pracovisku (RP), v zákazníckych centrách (ZC) alebo v pokladniciach.
Pri uplatnení požiadavky ZPO/OZP v objednávke uvádza:

  • meno a priezvisko, adresa objednávateľa,
  • meno a priezvisko, adresu  cestujúceho, číslo preukazu ŤZP–S (len v prípade, ak je ZPO/OZP držiteľom takéhoto preukazu),
  • telefonický kontakt (alebo iný spôsob vyrozumenia) na vyrozumenie o prijatí alebo zamietnutí objednávky,
  • číslo vlaku, ktorým sa má preprava uskutočniť, dátum odchodu, nástupnú a cieľovú stanicu cestujúceho,
  • požiadavka o pomoc,
  • druh použitého vozíka (mechanický, elektrický), len v prípade ak sa prepravuje na vozíku.

Prijatie objednávky neznamená súhlas na prepravu. O neodsúhlasení požiadavky spolu s uvedením dôvodov spoločnosť cestujúceho na požiadanie informuje do piatich pracovných dní od odmietnutia. Ak preprava nebola vopred odsúhlasená, môže byť zo strany spoločnosti odmietnutá.
ZPO/OZP má možnosť požiadať o bezplatnú pomoc pri presune na stanici ku/od vlaku, počas nastupovania/vystupovania a počas cesty vo vlaku. Pomoc sa poskytuje pod podmienkou, ak ZPO/OZP o ňu požiada najmenej 48 hodín pred plánovanou prepravou.
Na ZPO/OZP, ktorá nie je držiteľom preukazov ŤZP alebo ŤZP-S a uplatní si svoju požiadavku o pomoc v určenom čase 48 hodín pred plánovanou prepravou, sa vzťahujú v otázke doplatkov cestovného a úhrad rovnaké podmienky ako na držiteľov preukazu ŤZP a ŤZP-S.
Ak ZPO/OZP nedodrží stanovenú lehotu na požiadavku o pomoc, je povinná sa sama postarať o naloženie a vyloženie z vozňa bez zdvíhacej plošiny, ak bola takáto preprava povolená (na túto skutočnosť musí byť cestujúci pri predložení objednávky upozornený a zároveň musí byť uvedená v objednávke).
K dohodnutej preprave je cestujúci povinný dostaviť sa najneskôr 30 minút pred odchodom vlaku. Ďalej je povinný prihlásiť sa na dohodnutom mieste a u oprávneného zamestnanca, ktorého mu oznámi KC.
ZPO/OZP nie je povinná byť sprevádzaná sprievodcom. Avšak železničné podniky (ŽSR/ZSSK) po dohode s cestujúcim, ktorý požiada o pomoc, môžu v opodstatnených prípadoch požadovať, aby si zabezpečil svojho sprievodcu, najmä v prípade, že železničné podniky nie sú z objektívnych technických a personálnych dôvodov schopné zabezpečiť v plnom rozsahu žiadanú pomoc.
Sprievodcom držiteľa preukazu ŤZP-S môže byť len osoba staršia ako 15 rokov, pes so špeciálnym výcvikom (vodiaci pes, asistenčný pes, signálny pes), v prípade zrakovo postihnutého aj dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku. Sprievodcom držiteľa preukazu ŤZP-S nemôže byť držiteľ preukazu ŤZP alebo ŤZP-S. Držiteľom preukazov ŤZP-S sa poskytuje bezplatná preprava ich sprievodcu aj vtedy, ak držiteľ preukazu ŤZP-S použije iné tarifné alebo mimotarifné zľavnené cestovné. Ak je pes sprievodcom ŤZP-S, nemusí mať ochranný košík. Majiteľ psa so špeciálnym výcvikom vlastní „preukaz vodiaceho psa so špeciálnym  výcvikom“, ktorý je povinný predložiť  na požiadanie oprávneného zamestnanca dopravcu.
Ak držitelia preukazu ŤZP-S sú sprevádzaní viac ako jedným sprievodcom, každý ďalší sprievodca je povinný zaplatiť obyčajné cestovné alebo zľavnené cestovné, na aké má nárok.
Vo vozni môžu byť súčasne prepravovaní spravidla dvaja ZPO/OZP na vozíkoch (okrem mimoriadnej prepravy).
Ak je ZPO/OZP na vozíku prepravovaná v služobnom vozni, v tomto vozni sa môže s ňou prepravovať len jeden sprievodca. Každý ďalší sprievodca je povinný zaujať miesto v najbližšom vozni.
Ak ZPO/OZP na vozíku je prepravovaná vo vozni s osobitným kupé pre ZPO/OZP, môžu sa s ňou počas prepravy (pokiaľ nie je súčasne prepravovaný ďalší ZPO na vozíku) zdržiavať aj ďalší jeho sprievodcovia, so súhlasom ZPO/OZP na vozíku aj iní cestujúci. Ak je vlak povinne miestenkový, v tomto kupé je možná preprava bez povinnosti zakúpenia miestenky aj pre maximálne jedného jej sprievodcu. Pre ostatných sprievodcov a v ostatných kupé v uvedenom vozni sú už potrebné miestenky.
Vozík ZPO/OZP musí mať funkčnú ručnú brzdu, ktorou sa zaistí proti samovoľnému pohybu počas jazdy.

 Preprava vlakmi, v ktorých je pravidelne radený vozeň na prepravu ZPO/OZP

ZPO/OZP  si uplatňuje požiadavku na prepravu písomne alebo telefonicky podľa ods.1.2 a 1.3 (vrátane prepravy v povinne miestenkových vlakoch).
Ak KC dohodne zodpovedné osoby, telefonicky a následne písomne e-mailom informuje ZPO/OZP o neradení vozňa a ponúknutia možnosti ručnej nakládky vozíka dohodnutými zamestnancami ZSSK. Ak KC nedohodne zodpovednú osobu, telefonicky a následne e-mailom informuje ZPO/OZP o neradení vozňa a ponúknutia možnosti prepravy za podmienky, že si ZPO/OZP zabezpečí nakládku/vykládku do/z vlaku sám. Ak ZPO/OZP nesúhlasí s ručnou nakládkou, potom KC prepravu písomne zamietne.
KC má povinnosť do piatich pracovných dní od odmietnutia na požiadanie písomne informovať ZPO/OZP o dôvodoch odmietnutia prepravy, vydania prepravného dokladu alebo uloženia podmienky o sprievode.

 Mimoriadna preprava v iných vlakoch ako vo vlakoch s pravidelne radeným vozňom na prepravu ZPO/OZP

ZPO/OZP  si uplatňuje požiadavku na mimoriadne zaradenie vozňa pre ZPO/OZP písomne alebo telefonicky ods.1.2 a 1.3, najneskôr 48 hodín pred plánovanou prepravou. ZSSK si vyhradzuje právo odmietnuť požiadavku v prípade závažných prevádzkových alebo technických dôvodov. Podľa charakteru prepravy nie je vylúčené, aby KC dohodlo prepravu v rámci svojich možností aj v iných vozňoch.